Friday, November 26, 2010

Sell Out.....sindiran masyarakat yang agak TAJAM !

'Sell Out', mendengar sahaja tajuk filem ini barangkali
penonton tempatan akan tertanya-tanya apakah ia karya tempatan mahupun antarabangsa. Sell Out, karya penuh parodi arahan Joo Han semestinya sebuah filem Malaysia yang telah mendapat perhatian beberapa juri di seluruh festival filem antarabangsa termasuk Venice Film Festival, sehingga memenangi Young Cinema Award for Alternative Vision, NETPAC Award di Taipei Golden Horse Film Festival, Best Film of the Venice Critics Week 2008 di Italian Critics Poll, Cineforum dan banyak lagi. Pembukaan filem ini menyaksikan satu gambaran secara sinis terhadap apa yang berlaku dalam masyarakat Malaysia terutamanya dalam kehidupan, di mana fokus gambaran utamanya melalui visual penembakkan di luar studio semasa sesi temubual Joo Han dengan Rafflesia Pong (Jericca Lai) melalui satu program bual bicara. Program ini memberikan fokus kepada sesi soal jawab tentang kenapa dan mengapa sesebuah filem arahan Joo Han selalunya bersifat melankolik dan agak perlahan. Dalam situasi ini, Joo Han cuba membawa penonton kepada kelemahan- kelemahan filemnya seakan menjadi persediaan untuk khalayak menonton filem Sell Out. Pendekatan ini bukan sahaja menjadikan filem ini sebuah satira tetapi sebuah komedi yang absurd.

Keseluruhan naratif dalam Sell Out adalah berkisarkan kepada penerimaan dan cetusan sesebuah program samada TV mahupun rancangan di mana fokus utamanya adalah hiburan kepada penonton. Sell Out cuba menyogokkan kepada kita tentang persoalan masyarakat Malaysia melalui beberapa kelemahan yang agak ketara di dalam kehidupan di mana rata-ratanya lebih menumpukan perhatian kepada program realiti TV berbanding program berunsur imliah, kehidupan dunia kapitalis dan korporat yang tamak, masalah identiti dari segi bahasa dan pertuturan, serta permasalahan jiwa yang membelenggu kelompok artis dalam lingkungan dunia kreatif. Masalah ini boleh dilihat melalui satu scene di mana sesi temubual oleh Rafflesia Pong yang membongkar sebuah program TV mengatasi program yang dikendalikan Hanna Ho dengan alasan program yang dikendalikannya tidak cukup memberikan unsur fantasi dan dramatik yang tinggi. Dalam perkara ini, Sell Out seolah-olah sebuah filem doku-drama yang mempersoalkan pelbagai perkara dalam kehidupan, dan sebab itulah filem ini telah berjaya menggamit perhatian beberapa juri di festival filem Venice sehingga diangkat sebagai filem terbaik.

Keseluruhan filem ini memberikan signifikan yang tersendiri bahawa ia sebuah karya bersifat global di mana ceritanya berpaksikan kepada kejadian kematian sesebuah watak yang diwawancarakan bersama si mati sebelum mereka menghembuskan nafasnya yang terakhir. Program ini dikendalikan oleh Rafflesia bagi menyuntik elemen baru dalam penerbitan sesebuah program untuk bersaing dengan program realiti tv yang lain. Mungkin agak mengarut sekiranya difikirkan realiti tentang watak-watak yang digambarkan melalui Sell Out, tetapi itu rencah utama Joo Han dalam menyampaikan sesebuah maksud kepada penonton. Dalam perkara ini, Joon Han menyentuh realiti ini melalui sketsa-sketsa naratifnya dan adegan-adegan komik yang melucukan serta sinikal. Filem ini secara sinis memparodikan program televisyen realiti, ahli korporat yang tamak hingga diperingkat menggunakan kerja seni dan artis, soal kejujuran, identiti bangsa dan masalah Bahasa. Dan segala persoalan ini bukan sahaja ditampilkan melalui lakonan yang distailiskan tetapi juga dalam nyanyian-nyanyian yang disampaikan dalam stail karaoke.

Sekiranya anda penonton filem-filem komersial yang bersifat konvensional dengan struktur naratif yang simple, mungkin filem sebegini akan membuatkan fikiran anda terganggu seketika kerana Sell Out bermain dengan sktruktur naratif yang bersifat sketsa dan ia memerlukan fikiran yang tenang untuk menghayatinya. Justeru, Sell Out boleh dikatakan sebuah produk indie tempatan yang telah berjaya memukau khalayak luar negara melalui sindiran tajam yang agak sinis tentang realiti kehidupan masayarakat Malaysia.

Monday, November 22, 2010

Kualiti Pelajar Berjaya

Salam cemerlang buat SEMUA,

Pelajar Cemerlang
Pelajar yang cemerlang bukan sahaja handal dalam akademik tetapi juga hebat akhlak serta kelakuannya. Mencapai keputusan cemerlang dalam akademik tanpa jati diri atau keperibadian cemerlang, belum cukup untuk membolehkan seseorang pelajar itu dianggap sebagai cemerlang. Kedua-dua kualiti utama tersebut mesti ada pada pelajar cemerlang.

Kualiti-kualiti pelajar cemerlang yang dimaksudkan adalah seperti berikut:


Amanah
Pelajar yang cemerlang boleh dipercayai, jujur dan ikhlas dalam segala tindakannya. Ia sentiasa bercakap benar, tidak bohong, tidak menipu, tidak mencuri atau tidak mengambil hak orang lain. Ia sedar bahawa segala perbuatannya adalah diperhatikan oleh Tuhan.
Pelajar-Pelajar Sekolah Menengah di Beluran, Sabah sedang mengikuti Program Motivasi Kecemerlangan Pelajar yang disampaikan oleh Taidin Suhaimin pada 2007.Motivasi Belajar, Artikel Motivasi untuk Pelajar, Motivasi Pelajar, Sikap Pelajar Cemerlang, Ciri Ciri Pelajar Cemerlang, Ciri Remaja Cemerlang, Disiplin Pelajar Cemerlang, Jati Diri Pelajar Cemerlang, Kata-kata Motivasi Pelajar, Keperibadian Pelajar Cemerlang, Kualiti-Kualiti dan Jati Diri Pelajar Cemerlang, Kualiti-Kualiti Pelajar Cemerlang, Motivasi Kecemerlangan Pelajar, Penampilan Diri Cemerlang, Peribadi Pelajar Cemerlang, Strategi danTeknik Menghadapi Peperiksaan


Bijak
Pelajar yang cemerlang bijak mengurus diri, menggunakan masa, serta sumber-sumber di sekelilingnya. Ia menggunakan masa hidupnya dengan sebaik-baiknya; melakukan hanya yang baik dan menjauhi perkara-perkara yang ditegah. Pelajar yang cemerlang juga sentiasa berusaha memperbaiki dirinya. Ia cenderung melakukan serta mempelajari perkara-perkara yang mendatangkan faedah.


Cergas
Pelajar yang cemerlang sentiasa menjaga kesihatan fizikal, minda dan emosi diri. Ianya juga menjaga pemakanan serta membuat latihan jasmani. Kebijaksanaannya dalam mengurus diri serta kecenderungan melakukan hanya aktiviti-aktiviti yang berfaedah membuatkan dirinya lebih berdisiplin, sihat, dan cergas. Ini juga menyebabkannya lebih tangkas dan aktif dalam aktiviti-aktiviti yang diceburinya.

Dedikasi
Pelajar yang cemerlang amat rajin, bersemangat tinggi serta komited dalam melaksanakan segala tugas dan tanggungjawabnya. Apa juga tugasannya, akan dilakukan dengan sepenuh hati. Pelajar yang cemerlang akan melakukan dengan penuh tanggungjawab dan iltizam apa juga perkara yang harus dilaksanakan ke arah dan untuk mencapai hasil yang terbaik.

Elok
Pelajar yang cemerlang baik dari segi penampilan diri, tuturkata dan perbuatan. Ia mempunyai perwatakan yang ceria, yakin dan senang didampingi. Ianya juga menjauhi diri daripada perbuatan maksiat. Ianya sedar bahawa mereka yang bergelumang dengan maksiat mempunyai jiwa yang resah. Hidup juga tidak diberkati Tuhan.

Pelajar yang cemerlang menjadi contoh kepada pelajar yang lain, baik dari segi gerak-gerinya, fikiran dan percakapannya serta tindakan-tindakannya. Keelokan peribadinya disanjung baik oleh orang lain termasuk guru-guru, ibu-bapa serta keluarganya.

Faham
Pelajar yang cemerlang lebih banyak mendengar daripada bercakap. Sikapnya yang demikian, menyebabkan ia lebih banyak berfikir, menganalisa dan mengetahui sesuatu isu sebelum ianya memberi maklumbalas. Ingatannya juga kuat kerana ia mempunyai kualiti yang ingin benar-benar memahami apa yang didengar, dibaca, dilihat atau yang dipelajarinya.

Gigih
Pelajar yang cemerlang sentiasa melakukan kerjanya dengan penuh minat dan tekun. Ia seronok belajar setiap mata pelajaran. Ianya juga pandai dan mudah menyesuaikan diri dengan semua guru yang mengajarnya.

Hasrat
Pelajar yang cemerlang sentiasa menyimpan pada hati kecilnya suatu hasrat untuk menjadi manusia yang sangat berguna dan berjaya. Hasratnya untuk mencapai cita-cita atau impiannya memberikan suntikan motivasi kepadanya untuk berusaha bersungguh-sungguh mencapai kejayaan dalam kehidupannya.

Iman
Pelajar yang cemerlang sentiasa taat kepada perintah Allah dan berusaha mencapai kejayaan selaras dengan tuntutan agama iaitu mengamalkan apa yang disuruh dan menjauhkan apa sahaja yang dilarang. Ianya juga mentaati ibubapa, pemimpin-pemimpin, guru-guru, undang-undang negara serta segala peraturan dan amalan yang harus diikuti.

Sekian. Semoga ciri-ciri tersebut sudah atau akan tertanam dengan kukuhnya pada diri anda demi kejayaan anda di dunia dan di akhirat. InsyaAllah.Salam cemerlang buat semua.

Takwim Persekolahan 2011






Kalendar Persekolahan Tahun 2011

Kumpulan A
PenggalCuti dan Hari PersekolahanMulaAkhirHari
IHari Persekolahan02.01.201131.01.201122
Hari Persekolahan01.02.201128.02.201120
Hari Persekolahan01.03.201110.03.20118
Cuti Pertengahan Penggal11.03.201119.03.20119
Hari Persekolahan20.03.201131.03.201110
Hari Persekolahan01.04.201130.04.201120
Hari Persekolahan01.05.201126.05.201120
Cuti Pertengahan Tahun27.05.201111.06.201116




IIHari Persekolahan12.06.201130.06.201115
Hari Persekolahan01.07.201131.07.201121
Hari Persekolahan01.08.201125.08.201119
Cuti Pertengahan Penggal ke II26.08.201103.09.20119
Hari Persekolahan04.09.201130.09.201120
Hari Persekolahan01.10.201131.10.201122
Hari Persekolahan01.11.201117.11.201113




Cuti Akhir Tahun18.11.201131.12.201144
Jumlah288
Jumlah Hari Persekolahan Termasuk Cuti Am210
Jumlah Hari Cuti Penggal78

Kumpulan B
PenggalCuti dan Hari PersekolahanMulaAkhirHari
IHari Persekolahan03.01.201131.01.201121
Hari Persekolahan01.02.201128.02.201120
Hari Persekolahan01.03.201111.03.20119
Cuti Pertengahan Penggal12.03.201120.03.20119
Hari Persekolahan21.03.201131.03.20119
Hari Persekolahan01.04.201130.04.201121
Hari Persekolahan01.05.201127.05.201120
Cuti Pertengahan Tahun28.05.201112.06.201116




IIHari Persekolahan13.06.201130.06.201114
Hari Persekolahan01.07.201131.07.201121
Hari Persekolahan01.08.201126.08.201120
Cuti Pertengahan Penggal ke II27.08.201104.09.20119
Hari Persekolahan05.09.201130.09.201120
Hari Persekolahan01.10.201131.10.201121
Hari Persekolahan01.11.201118.11.201114




Cuti Akhir Tahun19.11.201101.01.201244
Jumlah288
Jumlah Hari Persekolahan Termasuk Cuti Am210
Jumlah Hari Cuti Penggal78

Kumpulan AKumpulan B
  • Kedah
  • Kelantan
  • Terengganu
  • Perlis
  • Pulau Pinang
  • Perak
  • Selangor
  • Negeri Sembilan
  • Melaka
  • Johor
  • Pahang
  • Sabah
  • Sarawak
  • Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
  • Wilayah Persekutuan Labuan
  • Wilayah Persekutuan Putrajaya

April Fool !

Cerita sedih di sebalik April Fool's Day.....untuk renungan semua!.
Setiap kali menjelang 1hb April, sesetengah
orang kita begitu taksub dengan budaya 'pandang ke barat'.

Berbalik kepada perayaan April Fool's Day ini, adalah ia mula dirayakan
sewaktu kejatuhan kerajaan Islam di Sepanyol. Setelah bertapak
berkurun-kurun lamanya di Granada, Sepanyol, kerajaan Islam akhirnya
runtuh diserang tentera-tentera Kristian.


Penduduk-penduduk Islam diSepanyol (Moors) terpaksa berlindung di dalam
rumah masing-masing untuk menyelamatkan diri. Tentera-tentera Kristian
bagaimanapun tidak berpuas hati dan berusaha untuk menghapuskan
orang-orang Islam dr Sepanyol.

Penduduk-penduduk muslim ini, diberitahu bahawa mereka boleh berlayar
keluar dari Sepanyol dengan selamat bersama-sama barang-barang keperluan
mereka dengan menggunakan kapal-kapal yang berlabuh di pelabuhan.
Orang-orang Muslim yang risau sekiranya tawaran tersebut merupakan suatu
penipuan, telah pergi ke perlabuhan untuk melihat kapal-kapal yang
dimaksudkan.

Setelah berpuas hati, mereka membuat persiapan untuk bertolak. Keesokan
harinya (1April), mereka mengambil semua barangan yang telah disiapkan
menuju ke perlabuhan.

Pada masa inilah pihak Kristian mengambil kesempatan untuk menggeledah
dan kemudian membakar rumah penduduk-penduduk Islam ini.

Mereka juga tidak sempat untuk menaiki kapal kerana semuanya dibakar.
Pihak Kristian kemudiannya menyerang kaum muslim dan membunuh
kesemuanya, lelaki, perempuan, serta anak-anak kecil. Peristiwa berdarah
yang menyedihkan ini kemudiannya diraikan oleh tentera Kristian.

Keraian ini akhirnya dirayakan setiap tahun bukan sahaja di Sepanyol
tetapi juga di serata dunia.



Yang menyedihkan, orang-orang Islam yang jahil mengenai peristiwa ini
turut meraikan April Fool's Day tanpa menyedari mereka sebenarnya
merayakan ulang tahun pembunuhan beramai-ramai saudara seIslam mereka
sendiri.

Semoga Allah sentiasa membuka pintu taubat untuk kita.


Petikan daripada Risalah Fikrah
Peliharalah Allah, nescaya Allah akan memelihara kamu
.....rawahuttirmizi Illal Liqaq .

Di Sebalik Valentine's Day




Perayaan hari Valentine termasuk salah satu hari raya bangsa Romawi paganis (penyembah berhala), di mana penyembahan berhala adalah agama mereka semenjak lebih dari 17 abad silam.Perayaan valentin tersebut merupakan ungkapan dalam agama paganis Rom kecintaan terhadap sesembahan mereka. Perayaan Valentine's Day mempunyai akar sejarah berupa beberapa kisah yang turun-temurun pada bangsa Romawi dan kaum Nasrani pewaris mereka. Kisah yang paling masyhur tentang asal-muasalnya adalah bahwa bangsa Rom dahulu meyakini bahawa Romulus (pengasas kota Rom) disusui oleh seekor serigala betina, sehingga serigala itu memberinya kekuatan fizikal dan kecerdasan fikiran. Bangsa Rom memperingati peristiwa ini pada pertengahan bulan Februari setiap tahun dengan amaran yang megah. Di antara ritualnya adalah menyembelih seekor anjing dan kambing betina, lalu dilumurkan darahnya kepada dua pemuda yang kuat fizikalnya. Kemudian keduanya mencuci darah itu dengan susu. Setelah itu dimulailah pawai besar dengan kedua-dua pemuda tadi di depan rombongan. Kedua-duanya membawa dua potong kulit yang mereka gunakan untuk melumuri segala sesuatu yang mereka jumpai. Para wanita Rom sengaja menghadap kepada lumuran itu dengan senang hati, kerana meyakini dengan itu mereka akan dikurniakan kesuburan dan melahirkan dengan mudah.

Sejarah hari valentine I:
Menurut tarikh kalender Athena kuno, periode antara pertengahan Januari dengan pertengahan Februari adalah bulan Gamelion, yang dipersembahkan kepada pernikahan suci Dewa Zeus dan Hera. Tahu gak dewa Zeus? itu bokap-nye hercules.
Di Roma kuno, 15 Februari adalah hari raya Lupercalia, sebuah perayaan Lupercus, dewa kesuburan, yang dilambangkan setengah telanjang dan berpakaian kulit kambing. Sebagai ritual penyucian, para pendeta Lupercus meyembahkan korban kambing kepada dewa dan kemudian setelah minum anggur, mereka akan berlari-lari di jalanan kota Roma sambil membawa potongan kulit domba dan menyentuh siapa pun yang mereka jumpai dijalan. Sebahagian ahli sejarah mengatakan ini sebagai salah satu sebab cikal bakal hari valentine.


Sejarah Valentine's Day II:
Menurut Ensiklopedi Katolik, nama Valentinus diduga boleh merujuk pada tiga martir atau santo (orang suci) yang berbeza iaitu dibawah ini:
* Pastor di Roma* Biskop Interamna (modern Terni)* Martir di wilayah Rom Afrika.
Hubungan antara ketiga martir ini dengan hari raya kasih sayang (valentine) tidak jelas. Bahkan Paus Gelasius I, pada tahun 496, menyatakan bahawa sebenarnya tidak ada yang diketahui mengenai martir-martir ini namun hari 14 Februari ditetapkan sebagai hari raya peringatan santo Valentinus. Ada yang mengatakan bahawa Paus Gelasius I sengaja menetapkan hal ini untuk mengungguli hari raya Lupercalia yang dirayakan pada tanggal 15 Februari.
Sisa-sisa kerangka yang digali dari makam Santo Hyppolytus, dikenalpasti sebagai jenazah St.Valentinus. Kemudian ditaruh dalam sebuah peti dari emas dan dihantar ke gereja Whitefriar Street Carmelite Church di Dublin, Ireland. Jenazah ini telah diberikan kepada mereka oleh Paus Gregorius XVI pada tahun 1836. Banyak pelancong sekarang yang berziarah ke gereja ini pada hari Valentine (14 Februari), di mana peti emas diarak dalam sebuah prosesi dan dibawa ke sebuah altar tinggi. Pada hari itu dilakukan sebuah misa yang khusus diadakan dan dipersembahkan kepada para muda-mudi dan mereka yang sedang menjalin hubungan cinta.
Hari raya ini dihapus dari kalender gereja pada tahun 1969 sebagai sebahagian dari sebuah usaha yang lebih luas untuk menghapuskan santo-santo yang asal-muasalnya tidak jelas, meragukan dan hanya berasaskan pada legenda saja. Namun pesta ini masih dirayakan pada paroki-paroki tertentu.

Sejarah hari valentine III:
Catatan pertama dihubungkannya hari raya Santo Valentinus dengan cinta romantis adalah pada abad ke-14 di Inggeris dan Perancis, di mana dipercayai bahawa 14 Februari adalah hari ketika burung mencari pasangan untuk kawin. Kepercayaan ini ditulis pada karya sasterawan Inggeris Pertengahan bernama Geoffrey Chaucer. Ia menulis di cerita Parlement of Foules (Perbualan Burung-Burung) bahawa:
For this was sent on Seynt Valentyne's day (Bahawa inilah dikirim pada hari Santo Valentinus) whan every foul cometh ther to choose his mate (Saat semua burung datang ke sana untuk memilih pasangannya)

Pada jaman itu bagi para pencinta sudah lazim untuk bertukaran catatan pada hari valentine dan memanggil pasangan Valentine mereka. Sebuah kad Valentine yang berasal dari abad ke-14 konon merupakan bagian dari koleksi naskah British Library di London. Kemungkinan besar banyak legenda-legenda mengenai santo Valentinus diciptakan pada jaman ini. Beberapa di antaranya bercerita bahwa:
* Sore hari sebelum santo Valentinus akan mati sebagai martir (mati syahid), ia telah menulis sebuah pernyataan cinta kecil yang diberikannya kepada sipir penjaranya yang tertulis "Dari Valentinusmu".* Ketika serdadu Romawi dilarang menikah oleh Maharaja Claudius II, santo Valentinus secara rahasia membantu menikahkan mereka diam-diam.
Pada kebanyakan versi legenda-legenda ini, 14 Februari dihubungkan dengan keguguran sebagai martir.

Sejarah Valentines Day IV:
Kisah St. Valentine
Valentine adalah seorang pendeta yang hidup di Rom pada abad ke-III. Ia hidup di kerajaan yang ketika itu dipimpin oleh Maharaja Claudius yang terkenal kejam. Ia sangat membenci kaisar tersebut. Claudius berambisi memiliki pasukan tentera yang besar, ia ingin semua pria di kerajaannya bergabung di dalamya.
Namun sayangnya keinginan ini tidak disokong. Para lelaki enggan terlibat dalam peperangan.Kerana mereka tak ingin meninggalkan keluarga dan kekasih hatinya. Hal ini membuat Claudius marah, dia akan memerintahkan pejabatnya untuk melakukan sebuah ide gila.
Claudius berfikir bahawa jika lelaki tidak berkahwin, mereka akan senang hati bergabung dengan militer. Lalu Claudius melarang adanya pernikahan. Pasangan muda pada saat itu menganggap keputusan ini sangat tidak masuk akal. Oleh itu St. Valentine menolak untuk melaksanakannya.
St. Valentine tetap melaksanakan tugasnya sebagai pendeta, iaitu menikahkan para pasangan yang tengah jatuh cinta meskipun secara rahsia. Aksi ini akhirnya diketahui oleh maharaja yang akan memberinya amaran, namun ia tidak menggubris dan tetap memberkati pernikahan dalam sebuah kapel kecil yang hanya diterangi cahaya lilin.
Sampai pada suatu malam, ia tertangkap basah memberkati salah satu pasangan. Pasangan tersebut berjaya melarikan diri, namun malang St. Valentine tertangkap. Ia dijebloskan ke dalam penjara dan dijatuhi hukuman mati dengan dipenggal kepalanya. Bukannya dihina oleh orang-orang, St. Valentine malah dikunjungi banyak orang yang menyokong aksinya itu. Mereka melemparkan bunga dan pesan berisi sokongan di tetingkap penjara dimana dia ditahan.
Salah satu dari orang-orang yang percaya pada cinta kasih itu adalah puteri penjaga penjara sendiri. Sang ayah mengizinkan putrinya untuk melawat St. Valentine. Tak jarang mereka berbicara lama sekali. Gadis itu menumbuhkan kembali semangat sang pendeta. Ia juga bersetuju bahawa St. Valentine telah melakukan hal yang benar alias benul eh betul.
Pada hari saat ia dipenggal alias dipancung kepalanya, yakni tanggal 14 Februari gak tahu tahun berapa, St. Valentine menyempatkan diri menuliskan sebuah pesan untuk gadis putri sipir penjara tadi, ia menuliskan Dengan Cinta dari Valentinemu.
Mesej itulah yang kemudian mengubah segalanya. Kini setiap tanggal 14 Februari orang di berbagai belahan dunia merayakannya sebagai hari kasih sayang. Orang-orang yang merayakan hari itu mengingat St. Valentine sebagai pejuang cinta, sementara kaisar Claudius dikenang sebagai seseorang yang berusaha mengenyahkan cinta.

The History of Mathematics


Cabang pengkajian yang dikenali sebagai sejarah matematik adalah penyelidikan terhadap asal mula penemuan dalam matematik dan sedikit perluasannya, penyelidikan terhadap kaedah dan notasi matematik di masa silam.Sebelum zaman moden dan penyebaran ilmu pengetahuan ke seluruh dunia, contoh-contoh tertulis dari pembangunan matematika telah mengalami
kemilau hanya di beberapa tempat. Tulisan matematik terkuno yang telah ditemui adalah Plimpton 322 (matematik Babylon sekitar 1900 SM), [1] Lembaran Matematik Rhind (Matematik Mesir sekitar 2000-1800 SM) [2] dan Lembaran Matematik Moscow (matematik Mesir sekitar 1890 SM).Semua tulisan itu membahas teorem yang umum dikenali sebagai teorem Pythagoras, yang nampaknya menjadi pembangunan matematik tertua dan paling tersebar luas setelah aritmetika dasar dan geometri.

Sumbangan matematik Yunani memurnikan kaedah-kaedah (khususnya melalui pengenalan penalaran deduktif dan simpulan matematik di dalam pembuktian matematik) dan perluasan pokok bahasan matematik. [3] Kata "matematik" itu sendiri diturunkan dari kata Yunani kuno, μάθημα (mathema), yang bererti " mata pelajaran ". [4] Matematik China membuat sumbangan awal, termasuk notasi posisional. Sistem bilangan Hindu-Arab dan peraturan-peraturan penggunaan operasinya, digunakan sehingga kini, mungkin dikembangakan melalui kuliah pada milenium pertama Masihi dalam matematik India dan telah diteruskan ke Barat melalui matematik Islam. [5] [6] Matematik Islam, pada gilirannya, mengembangkan dan memperluaskanpengetahuan matematik ke peradaban ini. [7] Banyak naskah berbahasa Yunani dan Arab mengenai matematik kemudian diterjemahkan ke dalam bahasa Latin, yang mengarah pada pembangunan matematik lebih jauh lagi di Zaman Pertengahan Eropah.

Dari zaman kuno melalui Zaman Pertengahan, letupan kreativiti matematik seringkali diikuti oleh abad-abad kemandekan. Bermula pada abad Pembaharuan Itali pada abad ke-16, pembangunan matematik yang baru, berinteraksi dengan penemuan saintifik baru, dibuat pada pertumbuhan eksponen yang berterusan sehingga kini.

Saturday, November 20, 2010

Oxidation and Reduction



Have you ever wondered why an apple slowly turns brown when it is cut into two and exposed to air? Do you know that lemon juice is able to prevent such a process? These occurrences involve the natural phenomena called reduction and oxidation that occur simultaneously; this is better known as a redox reaction. There are many redox reactions occur in our life. The process of inhaling oxygen and exhaling carbon dioxide during the breathing process is also an example of a redox reaction. This section will introduce to you the concept of redox reactions.
  • The redox reaction
    If we divide the word "redox" into two parts "red" and "ox", the "red" comes from the word "reduction" while the "ox" comes from the word "oxidation". Thus, the word "redox" actually means the reduction-oxidation process. In other words, a redox reaction involves both the oxidation and reduction processes that occur simultaneously. There are many processes in everyday life involving redox reactions. These include rusting, decomposition, respiration, etc.
    We shall look at the oxidation reaction followed by the reduction reaction. These two reactions can be explained based on the four following processes:
      i. Loss or gain of electrons
      ii. Loss or gain of hydrogen
      iii. Transfer of electrons
      iv. Change in the oxidation number
    Oxidation
    Oxidation can be defined as the gain of oxygen, the loss of hydrogen, the loss of electrons or an increase in the oxidation number of the element in the compound. We shall each one of these in detail.

    • Gain of oxygen
      When a substance gains oxygen, it is said to be oxidised. For example,
      In this case, calcium burns in the excess of oxygen to form calcium oxide. Calcium is said to be oxidised to form calcium oxide as it gains oxygen in the reaction.
      Loss of hydrogen
      Not all oxidation reactions involve oxygen. If a substance loses hydrogen during a reaction, it is also said to be oxidised. Let us refer to the reaction below,
      In the above reaction, ammonia loses its hydrogen to form nitrogen gas. Thus, ammonia is said to be oxidised to nitrogen gas.
      Loss of electrons
      For the reactions that do not involve oxygen and hydrogen, we can explain the reaction based on the transfer of electrons. For instance, the formation of sodium chloride involves the transfer of electrons from sodium to chlorine,

      Reduction
      Reduction is the reverse of oxidation. It can be defined as the loss of oxygen, the gain of hydrogen, the gain of electrons or the decrease in the oxidation number of the element.
      Loss of oxygen

      Magnesium oxide reacts with carbon to eliminate oxygen. Magnesium oxide is said to be reduced to magnesium because it loses oxygen in the reaction.

      Gain of hydrogen
      As in oxidation, not all reduction reactions involve oxygen. If a substance gains hydrogen during a reaction, it is also said to be reduced.


      Gain of electrons
      As in oxidation, reduction can also be defined based on the transfer of electrons.

      The chlorine gas accepts electrons to form chlorine ions. Thus, chlorine gas is said to be reduced to chloride ion.
      Decrease in the oxidation number
      The reduction can also be explained using the oxidation number. The reduction decreases in the oxidation number.

      Redox Reactions Based On Changes In The Oxidation Number
      From the discussion above, we can see that there are four techniques to define the process of oxidation and reduction. There are the gain (or loss) of oxygen, the gain (or loss) of hydrogen, the transfer of electrons and the change in the oxidation state of the element. Among the four techniques, the change of the oxidation state is comprehensively used. Accordingly, we need to discuss this technique in detail. Let us begin with an understanding of the concept of the oxidation number.
      The oxidation number
      The oxidation number is also known as the oxidation state. It is the imaginary charge of an element as if it exists as an ion. The oxidation number of the element can be assigned according to a set of rules.
      Rules for assigning the oxidation number
      Rule 1
      An atom or a molecule in its elemental state has an oxidation number of zero. For example, Na, Mg, Al, C, O2, H2, Cl2, etc. each has the oxidation number of zero.
      Rule 2
      The oxidation number of a mono-atomic ion is equal to the charge carried by the ion.

      Rule 3
      The element which is more electronegative is given a negative oxidation number.

      a) The oxidation number of fluorine is always -1 because it is the most electronegative element in nature.
      b) For other halogens, the oxidation number in a compound is always -1 as well unless it combines with more electronegative elements.

      c) The oxidation number of oxygen in a compound is always -2 except in peroxide and when it combines with other more electronegative elements.

      d) The oxidation state of hydrogen in a compound is always +1unless it combines with reactive metals to form metal hydrides,

      Rule 4
      The sum of the oxidation numbers of all the elements in the formula of a compound is equal to zero. This rule can be applied for both ionic and covalent compounds.

      Rule 5
      The sum of the oxidation number of all the elements in the formula of the polyatomic ion must be equal to the charge of the ion.
      For example,

    • Half- Equations
      In representing redox reactions, we need to know the concept of half-equations or half-reactions. A complete redox reaction involves two reactions, the oxidising reaction and the reducing reaction. We can therefore say that oxidising is carried out by half of the reaction while the reducing reaction is carried our by the other half. The equation representing only the oxidising or only the reducing process is called a half- reaction or a half-equation.

      The Oxidation Number And Nomenclature Of Compounds
      One of the characteristics for transition elements is that they can exist in more than one oxidation state. Thus, to avoid confusion, the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) system is used to include the oxidation number in the naming of inorganic compounds.
      By referring to the names of some simple ionic compounds which have transition metals as cations, the oxidation number is included in the IUPAC nomenclature. The oxidation number of a metal ion is represented by a Roman numeral in brackets, immediately followed by the name of the metal. The table below illustrates some examples:

      The same principle is applied to the naming of anions. The oxidation number of a metal in the anion is represented by a Roman numeral in brackets after the name of the metal. One important point we need to take note of here is that for anions, the name of the metal ends with "ate". The table below illustrates some examples.


      Besides transition metals, some non-elements also exhibit more than one oxidation number. The same principle is applied. Let us look at the examples below:


      Lastly, we have to bear in mind that there is no such name as sodium (I) chloride, magnesium (II) oxide, etc. We have to understand that elements from Groups 1, 2 and 13 in the periodic table only exhibit one oxidation number. Thus, there is no Roman numeral written in brackets after the name of the metals.
      Redox Reactions Based On Changes In The Oxidation State
      We know now that when oxidation occurs, there is an increase in the oxidation number; conversely, when reduction occurs, there is a decrease in the oxidation number. The following example explains the concept,

      Since the oxidation number of bromine in hydrobromic acid increases from -1 to zero, the hydrobromic acid is said to be oxidised to bromine. At the same time, the chlorine is said to be reduced to hydrochloric acid as its oxidation number has decreased from zero to -1.
      Take note that not all the reactions give the change of the oxidation number of elements in the reactants. For example, consider the reaction of neutralisation,

      There is no change for all the elements during the reaction. Hence, it is not a redox reaction.
      Oxidising And Reducing Agents
      In a redox reaction, oxidation and reduction occur simultaneously; therefore, a substance will be oxidised and another substance will be reduced at the same time. Here, we introduce two new terminologies: the oxidising agent and the reducing agent. An oxidising agent is a substance that oxidises or causes the oxidation of another substance in a redox reaction. It is itself reduced in the reaction. A reducing agent is a substance that reduces another substance in a redox reaction. It is itself oxidised in the reaction.
      Let us consider the reaction between copper (II) oxide and carbon,

      Copper (II) oxide oxidises carbon to form carbon dioxide while it itself experiences reduction. Thus, it is an oxidising agent. If we look from the perspective of carbon, we find that it reduces copper (II) oxide to copper. Hence, it is a reducing agent.
      The table below shows some examples of oxidising and reducing agents.

      Note the following characteristics of reducing and oxidising agents:
      i. One of the reactants undergoes oxidation (indicated by the increase in the oxidation state of an element) - the reducing agent.
      ii. The other reactant undergoes reduction (indicated by the decrease in the oxidation state of an element) - the oxidising agent.
      Types Of Redox Reactions
      As mentioned above, not all reactions are redox reactions. Here, we are going to show you some examples of redox reactions and then we take note of a few characteristics of redox reactions. The following are some examples of redox reactions.

      Combustion of a metal in oxygen
      A metal combines with oxygen to form metal oxide.

    • Displacement of metals from their salt solution
      Metals are electropositive. They tend to donate a electron or electrons to form positive ions. In other words, they tend to undergo oxidation and therefore act as reducing agents. Every metal has a different electropositivity and thus, a different reducing ability. The electropositivity of metals is listed in the electrochemical series (ECS) as follows:

      The electrochemical series
      The higher the position of a metal in the electrochemical series, the more electropositive the metal is and the easier it is for it to donate electrons. Hence, the better reducing agent it is. Thus, when a metal at a higher position in the ECS is mixed with metal ions at a lower position in the ECS, it has a higher tendency to form positive ions and therefore reduces the other metal ions to precipitate. This phenomenon can be concluded by one rule,

      Let us consider the example below.

      Displacement of halogens from their halide solutions
      Halogens are electronegative. They tend to receive a electron or electrons to form negative ions. In other words, they tend to undergo reduction and therefore act as oxidising agents. When going down the group, the number of occupied shells increases. Since the outermost occupied shell is further away from the nucleus, the ability to attract electrons to form negative ions decreases down the group. Hence, the electronegativity decreases and the ability for a halogen to be an oxidising agent decreases.

      The oxidising ability of halogens
      Similar to the displacement of metals, there is a rule for the displacement of halogens,

      The principle behind this is that a more electronegative halogen has a higher tendency to form negative ions. This natural tendency leads to a reaction when it is mixed with the ion of a halogen which is less electronegative. Let us consider the example below:

      The presence of the halogen can be confirmed by using an organic solvent like 1,1,1-trichloroethane. The table below shows the colour exhibited by halogens in a aqueous solution and 1,1,1-trichlororethane.

      Heating metallic oxides with carbon
      In the industry, carbon, in the form of coke, is used to extract metals from its ore in conditions when the metal is located below it in the reactivity series. For example, let us consider the extraction of iron from iron ore.

      We will study about reactivity series in more detail later.


      Transfer of electrons at a distance
      A redox reaction can still occur even if the oxidising agent is separated from the reducing agent. This is carried out by the transfer of the electrons at a distance. See the experimental set-up below:

      A redox reaction by the transfer of electrons at a distance
      The acidified potassium manganate (VII) KMNO4 is put at one arm of the U-tube and the iron (II) sulphate FeSO4 at the other arm. The Fe2+ ions of the FeSO4 solution act as the reducing agent, releasing electrons to form Fe3+ ions. Hence, the colour of the solution changes from pale green to yellow. The oxidation half- equation is,

      The electrons then flow through the external wire to reach another arm. The needle of the galvanometer is deflected. The electrons reaching the arm are received by the manganate (VII) ions MnO4- of KMnO4 solution. The purple colour ions are reduced to manganese (VII) ions Mn2+ which is colourless. The reduction half- equation is,

      The overall ionic equation is as follows,

      Take note that this is a reaction for the electrochemical cell. The electrode at which the electrons are released by the reducing agent is called the negative terminal while another electrode at which the electrons are received is called the positive terminal.

      The reactivity series
      The reactivity series is a list of elements arranged in terms of their reactivity. The higher the element in the list, the more reactive is the element and the easier it is for this element to lose electrons and form positive ions.

Followers